Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest istotnym aspektem zrównoważonego budownictwa. W tym kontekście gospodarowanie odpadami oznacza:
- eliminowanie odpadów tam, gdzie to możliwe,
- minimalizowanie odpadów tam, gdzie to możliwe,
- ponowne użycie materiałów, które w przeciwnym razie mogłyby stać się odpadami.
Praktyki zarządzania odpadami stałymi wskazują, że redukcja, recykling i ponowne wykorzystanie odpadów są niezbędne dla zrównoważonego gospodarowania zasobami.
Gruz budowlany – jak się go pozbyć legalnie?
Większość odpadów budowlanych i rozbiórkowych obecnie wytwarzanych w naszym kraju jest zgodnie z prawem przeznaczona do składowania na wysypiskach odpadów podlegających przepisom państwowym. Niestety, cały czas słychać o sytuacjach, gdzie całość lub część strumienia odpadów budowlanych i rozbiórkowych jest nielegalnie składowana na lądzie, lub w naturalnych ściekach, w tym w wodzie. Jest to oczywiście niezgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony zdrowia ludzkiego, handlu i środowiska.
Przedsiębiorstwa i obywatele Polski każdego roku legalnie usuwają miliony ton odpadów budowlanych (w tym gruzu) na składowiskach odpadów stałych. Coraz większe ilości odpadów związanych z budową są usuwane ze strumienia odpadów w procesie zwanym przekierowaniem. Przekierowane materiały są sortowane do dalszego recyklingu, a w niektórych przypadkach ponownie wykorzystywane.
Na ilość wytwarzanych odpadów budowlanych znaczny wpływ mają:
- warunki makroekonomiczne związane z budownictwem,
- trendy konsumpcji społecznej,
- zagrożenia naturalne i antropogeniczne.
Dobrą wiadomością jest to, że w ostatnich latach zauważono świadomość branży budowlanej w kwestii usuwania i ponownego użycia gruzu, w celu zmniejszenia ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych na składowiskach. Można to zlecić firmie zajmującej się usuwaniem odpadów budowlanych, bądź wynająć kontener i zająć się samemu tym działaniem.
Usuwanie gruzu budowlanego – profesjonalnie czy samodzielnie?
W kontekście powyższego akapitu warto zauważyć, iż druga opcja: samodzielnie zarządzanie odpadami budowlanymi jest wzorem do naśladowania, ale równocześnie jest to rozwiązanie kosztowne i często mimo dobrych chęci, niesie niezamierzone konsekwencje.
Biorąc to pod uwagę, można założyć, iż zdrowy rozsądek sugeruje, że lepiej jest skorzystać z profesjonalnych usług, gdy w grę wchodzi najbardziej zrównoważone zarządzanie takimi odpadami. Z drugiej strony nie można zapominać, iż za podejście niezrównoważone można uznać brak działań, takich jak:
- redukcja odpadów,
- ponowne wykorzystania gruzu.
Ma zatem uzasadnienie to, że wydajna i skuteczna eliminacja i minimalizacja odpadów oraz ponowne użycie materiałów są podstawowymi aspektami działalności projektowej i budowlanej, która generuje gruz i inne odpady budowlane. Kreatywność, wytrwałość, znajomość dostępnych rynków i firm oraz zrozumienie obowiązujących przepisów są ważnymi umiejętnościami dla projektantów i budowniczych związanych z tym zagadnieniem, choć zawsze można się posilić wiedzą profesjonalistów organizujących gospodarkę tych odpadów.